Czytanie jest jednym z kluczy do optymalnego rozwoju intelektualnego dzieci. Niektórzy rodzice uważają, że nie warto czytać bajek niemowlętom przed ukończeniem 2 lub 3 roku życia. Niektórzy specjaliści zalecają jednak, by wprowadzać dzieci do czytania już od szóstego miesiąca życia. W ten sposób przyzwyczajają się do słuchania i są pobudzane do mówienia.
Książki są dla dzieci doskonałym narzędziem do poznawania środowiska i otaczającego je świata, a także uczą wartości i poprawiają wykształcenie. Dlatego są one fundamentalne dla ich rozwoju i im szybciej zaczniemy im czytać, tym szybciej zostaną wtajemniczone w fascynujący świat języka, co pozwoli im również w przyszłości nauczyć się poprawnie wyrażać siebie.
Zalecany wiek, w którym należy zacząć czytać dziecku to od 6 miesięcy. Nie należy zapominać, że kryterium to ma zawsze charakter orientacyjny. Jeśli rodzice obserwują, że ich dziecko w tym wieku nie wydaje żadnych dźwięków, nie reaguje na swoje imię lub nie podnosi przedmiotów, to może być jakaś zmiana w jego rozwoju. Jeśli niepokoi Cię ich rozwój, omów to z pediatrą. Więcej informacji w temacie wpływu książek na rozwój dziecka tutaj: https://rodzina24.pl/czytanie-dziecku-a-jego-rozwoj-to-warto-wiedziec
Na początku niemowlęta nie zwracają większej uwagi na treść, a raczej wykorzystują książki jako zabawę. Na tym etapie niektórzy rodzice, gdy zauważą, że ich dziecko nie jest zainteresowane czytaniem, przestają mu czytać książki aż do momentu, gdy dziecko będzie nieco starsze.
Nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko nie poświęca książkom zbyt wiele uwagi, zaczyna oswajać się z nimi. A bawiąc się nimi, stymulują swój rozwój psychoruchowy, bo je podnoszą, trzymają, wkładają do buzi itd…
Jedną z rad, jak przykuć ich uwagę, jest interakcja z dzieckiem. Rodzice nie powinni jedynie sadzać dziecka na kolanach. Ważne jest, aby wskazywać na przedmioty i opisywać postacie w książkach. Na przykład: „Spójrz na słońce wysoko na niebie. Jest okrągłe i żółte”.
Istnieją różne rodzaje książeczek dla dzieci, które różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane, ale także treścią. Na rynku możemy znaleźć materiałowe książeczki wypełnione gumą piankową, książeczki z kartonu, plastikowe książeczki, które pływają na wodzie oraz książeczki z dźwiękami i różnymi fakturami.