Twoje IP: 54.162.224.176
Dzisiaj jest: 20, Cze, 2018

Miło nam pochwalić się nagrodami i dyplomami...

Odznaczenia i dyplomy przyznane bibliotece z okazji Jubileuszu 60 - lecia.

Dyplom Województwa

cimg3396

Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej" dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastkowie

Nagroda im.A.Platto

Anna Platto (1944-1995) – absolwentka filologii polskiej UMCS, kustosz, bibliotekarz – metodyk Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (1967-1983), wykładowca Studium Bibliotekarskiego w Lublinie (1975-1993). Zajmowała się bibliotekami dziecięcymi na terenie województwa lubelskiego: organizacją placówek dziecięcych, profilowaniem ich działalności, doradztwem metodycznym. Wniosła duże zasługi w doskonalenie zawodowe bibliotekarzy. Była niezrównaną znawczynią literatury pięknej, szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała model nowoczesnej biblioteki dziecięcej.
Cieszyła się powszechną sympatią za niekonwencjonalny sposób życia, pogodę ducha oraz wyjątkowe zalety charakteru

W 2008 roku laureatką Nagrody im. Anny Platto została bibliotekarka

Magdalena Mazurek z Jastkowa.

Magdalena Mazurek

Poniżej prezentujemy wybrane artykuły z prasy loklnej opisujące to ważne dla nas wydarzenie.

Cała Lubelszczyzna czyta dzieciom
alk
2008-08-08, ostatnia aktualizacja 2008-08-08 17:27

- Nieważne, czy czytelnik ma dziesięć czy pięćdziesiąt lat, zawsze musi czuć się ważny - mówi Magdalena Mazurek z Gminnej Biblioteki w Jastkowie. Wczoraj odebrała nagrodę imienia Anny Platto za wybitne osiągnięcia w pracy z dziećmi i młodzieżą.

- Kocham tę pracę - przyznaje tegoroczna laureatka nagrody. - To niesamowite, że gdy podsuwam dziecku książkę, wiem, jakie przygody na nie czekają - dodaje. W Gminnej Bibliotece w Jastkowie pracuje od siedmiu lat. Jest lokalną liderką kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" i założycielką Klubu Przyjaciół Biblioteki, który skupia młodzież z całej miejscowości. Pracuje też z rodzicami, których zachęca do wspólnego czytania z dziećmi.

- Marzy mi się w naszej bibliotece specjalny kącik, gdzie dzieci mogłyby pobawić się, spędzić trochę wolnego czasu po szkole - opowiada laureatka. Dotychczas prowadziła cykliczne spotkania "Piątki w bibliotece", na których dzieci brały udział w zajęciach artystycznych i literackich
(Gazeta Wyborcza Lublin)

Pokrewna dusza Anny Platto
MAGDALENA MAZUREK Tegoroczna laureatka nagrody dla bibliotekarzy. Fot. GM
KULTURA | REGION
09.08.2008
Po raz 14. Nagroda im. Anny Platto trafiła do najlepszych bibliotekarzy. Otrzymała ją Magdalena Mazurek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastkowie. Bibliotekarka od 8 lat zajmuje się nie tylko wypożyczaniem książek, ale również promocją czytelnictwa w swojej miejscowości, a zwłaszcza przybliżaniem literatury najmłodszym.
Wyróżnienie co roku przyznaje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w dzień urodzin Anny Platto.
– Nie zapominajmy, że biblioteki dziecięce to podstawa dalszego rozwoju czytelnictwa w naszym regionie – przekonywał na wczorajszej gali Zdzisław Bieleń, wicedyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
W tym roku do nominacji było sześć bibliotekarek – z Łęcznej, Stojeszyna Pierwszego, Łukowa, Jastkowa, Przewodowa i Okszowa.
Tegoroczna laureatka Magdalena Mazurek z Jastkowa postawiła na integrację rodzin poprzez wspólne czytanie książek. Jest inicjatorką systematycznego odwiedzania szkół, przedszkoli i domu dziecka oraz promocji wiedzy o regionie wśród młodych mieszkańców Jastkowa.
– Nie miałam okazji poznać osobiście Anny Platto, ale mam nadzieję, że znalazłaby we mnie pokrewną duszę – nie kryła wzruszenia Małgorzata Mazurek.
Wyróżnienie laureatce wręczyła siostra zmarłej w 1995 r. Anny Platto. Patronka nagrody była absolwentką filologii polskiej UMCS oraz pracownikiem biblioteki w Lublinie. W szczególny sposób troszczyła się o placówki dziecięce, zapewniając młodym jak najlepsze warunki do kształcenia się i zachęcając ich do czytania literatury.(Kurier Lubelski)